Pro sázkaře: Kdo vyhraje mistrovství světa juniorů v ledním hokeji?

Share Button

Titul budou na hokejovém mistrovství světa dvacítek obhajovat hráči USA a pro mě osobně jsou opět od 26.12. 2012 v Buffalu největším favoritem. Na trůn pro nejlepší juniorský tým by se ale rádi vrátili Kanaďané a Rusové. Do boje o medaile se chtějí zapojit také čeští junioři. Dosáhnou na placku? Podle mě spíše ne.

Kazachstán

Jestli se někomu zdá, že začínám netypicky a vlastně úplně mimo, dost se plete. Kazachstán totiž vyřešil první tajenku MSJ 2018, protože vyhrál divizi IA a nahradí tak v příštím roce nejslabší tým z minulého šampionátu. O tom, kdo získá „černého Petra“ se rozhodne od 26. prosince do 5. ledna.

Česko + Slovensko

Nakonec jsem se po dlouhé úvaze rozhodl spojit naše země dohromady. Máme totiž hodně společného, nejen podobné jazyky a historii. Už teď se tvoří zástupy nedočkavců, kteří čekají na začátek turnaje, aby se pod smyšlenými jmény proměnili na různých diskusích za největší experty, trenéry a manažery, kteří by to poskládali a koučovali jinak. Reprezentace Česka a Slovenska mají na MS juniorů základní cíl: nespadnout a pokud možno vyhnout se baráži o udržení.

Čtvrtfinále je potom bráno jako základ k případnému úspěchu. Oba týmy si musejí uvědomit, že čtvrtfinále je jen hranice mezi úspěchem a neúspěchem a postup do bojů o medaile by byl velkým úspěchem. Případné vyřazení ve čtvrtfinále ale bude oběma svazy okomentováno podobně: „Ostudu jsme neudělali, ale žádnou nadstavbu vlastně taky ne“.

Realita je bohužel taková, že čtvrtfinále bude jen reálný obraz pro oba naše národy v této věkové kategorii a maximum, na které můžeme reálně pomýšlet. Postup do semifinále by se rovnal spíše jen překvapení.Vyzdvihovat jednoho hráče si netroufnu ani u jednoho týmu. V obou reprezentacích jsou hráči s potenciálem, ale zase žádné superhvězdy. Pokud budou všichni hráči tahat za jeden provaz, čtvrtfinále udělají bez problémů.

Z pohledu českého týmu je v základní skupině reálné 3. místo a tedy těžký soupeř, kde v úvahu připadají Kanada a USA. A to bude znamenat bohužel na devadesát procent konec na MSJ. Z pohledu Slovenska je základní skupina ještě o dost těžší. USA, Kanada a Finsko budou zřejmě týmy nad síly týmu Slovenska. A jít potom do čtvrtfinále ze 4. místa základní skupiny proti Rusku nebo Švédsku, to bude znamenat, stejně jako u českého týmu, konečnou.

Tip na konečné umístění: Oba týmy čtvrtfinále.

Bělorusko

S Běloruskou „Moloděžkou“ se hokejoví sázkaři potkávají od začátku sezony. Hraje totiž běloruskou extraligu a nevedla si v ní vůbec špatně. Z dvanácti týmů skončili junioři na celkem 7. místě a jen o jediný bod jim unikl postup do skupiny vítězů. Tady by se měl ale každý sázkař hodně zamyslet, čím to je, že jsou na tom v běloruské extralize tak dobře. Doporučuji se řídit známým pořekadlem „Dvakrát měř, jednou řež.“

Kvalita běloruské extraligy je dost na zamyšlenou. Hokejisté hrající v této soutěži mají kvalitu jen ve 4–5 klubech, kde je nějaké finanční zázemí – Yunost Minsk, Soligorsk, Neman Grodno a Gomel. Dále ještě státem financovaná farma Dynama Minsk – Molodechno. Zhlobin, který se taky dostal do skupiny vítězů, už začíná patřit mezi kluby, kde se počítá každý rubl. Další týmy v běloruské extralize Lida, Brest, Novopolotsk, Vitebsk a Mogilev jsou na tom finančně hodně bídně.

Dá se říct, že hráči v těchto klubech už nepatří ani mezi poloprofesionály a kvalita těchto týmů není mnohdy ani na úrovni české extraligy juniorů. Objektivně tak člověk musí sledovat jen výsledky s týmy první šestky a zápasy na mezinárodní scéně, kde ale letos odehráli Bělorusové jen 4 duely. Rakouskou dvacítku roznesli 10:2, Lotyšsko porazili 2:0 a s Dánskem, které bude taky na MSJ vyhráli 4:1. Už v USA podlehli v první přípravě domácímu týmu 0:14.

Bělorusko má jasný cíl, a tím je záchrana. Více než záchrana zřejmě v silách Bělorusů nebude.

Tip na konečné umístění: Záchrana v baráži.

Dánsko

Největší adept na sestup. Tým se bude muset spoléhat zejména na to, že jim zachytají brankáři. Především 2 ze 3 gólmanů chytají ve Spojených státech, a to konkrétně očekávaná jednička Emil Gransøe a taky sedmnáctiletý letý Mads Søgaard. Ani jeden z nich však neoplývá nadstandardní­mi čísly.

Obrané řady budou jednoznačně postaveny na Oliveru Joakim Larsenovi, který celkem pravidelně nastupuje za Leksands ve 2. švédské lize. Útok bude docela zajímavé sledovat. V týmu je totiž hned čtveřice hráčů hrajících v Severní Americe a jeden z nich bude opravdu pod drobnohledem. Je ním sedmnáctiletý útočník Ottawy 67´s Oliver True.

Proč bude právě tento hráč hodně sledovaný? Už jen proto, že je dalším z rodu True, který se představí na tomto vrcholu juniorského hokeje. Jeho bratr Alexander odehrál poslední tři MSJ a nevedl si vůbec špatně. Bratrancem Olivera True není nikdo jiný než jedna z hvězd Winnipegu Jets Nikolaj Ehlers. Největší hvězdou týmu by měl být Jonas Røndbjerg, hrající za švédské Växjö.

Loňské 2. místo ze základní skupiny se bude tomuto týmu obhajovat velmi těžko. Cesta za záchranou zřejmě povede přes baráž, ale i v ní budou outsiderem.

Tip na konečné umístění: Sestup.

Finsko

V posledních letech je Finsko známé kvalitní výchovou brankářů. Letošní tým má tři celkem vyrovnané gólmany, kteří ale sbírají starty zejména ve druhé finské lize a finské juniorské lize. Tým Finska spoléhá na 3 hráče, kteří budou hodně zajímat všechny skauty NHL. Jednoznačně největší hvězdou by měl být Eeli Tolvanen. Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec Jokeritu Helsinky v KHL.

Druhým by měl být Aleksi Heponiemi, který je se 71 kanadskými body nejproduktivnějším hráčem kanadské juniorské WHL. Docela dost se čeká i od Janne Kuokkanena, který už odehrál 4 zápasy v NHL a pravidelně nastupuje za Charlotte Checkers v AHL.

Finsko letos nebude mít na MSJ nejsilnější tým, ale má výrazné individuality, které by k výsledkům měly pomoct. Finsko může klidně překvapit, ale maximem by mělo byt čtvrtfinále.

Tip na konečné umístění: Čtvrtfinále.

Kanada

Letos nemá na MS juniorů nějak super známé hráče. Většina týmu nastupuje v juniorských ligách OHL, WHL a QMJHL. Dva obránci a brankář Colton Point nastupuji v univerzitní NCAA.

Pouze obránce Victor Mete se může pyšnit tím, že pravidelně letos nastupuje v NHL v dresu Ottawy. Nastoupil už k 27 zápasům, a to v žádné podřadné roli. Hned ve 14 utkáních byl jeho ice time přes 15 minut, čtyřikrát dokonce přes 20 minut.

Victor Mete by měl být základním stavebním kamenem obrany kanadského výběru. Javorové listy ale nebudou stavět jen na tomto obránci. Všichni hráči ve výběru už prošli draftem NHL a s výjimkou brankářů byli všichni draftováni v 1. nebo 2. kole. Kvalitu tento tým má, a to i přesto, že není tolik na očích. Medaile by to být měla.

Tip na konečné umístění: 3. místo.

Rusko

Sborná by byla za normálních okolností favoritem skupiny B. Sečteme-li u všech hráčů zápasy odehrané v KHL, dostaneme se na číslo 314. K tomu je třeba připočítat taky 32 zápasů v zámořské AHL, které stihli posbírat Klim Kostin, Vitali Abramov a Dmitry Sokolov.

Právě Klim Kostin je zřejmě největší hvězdou týmu. Letos nastupuje pravidelně za San Antonio Rampage v AHL a jeho 191cm a 89kg bude na ledě určitě znát. Ruský tým nemá ve svém středu žádnou superhvězdu typu Alexandra Ovečkina, ale o to více to může být u Rusů o týmovém pojetí. Hlavní zbraní ruského týmu budou přesilovky. Mají obránce s velmi kvalitní střelou.

Naopak velkou slabinu vidím v brankářích. Alexei Melnichuk si vyzkoušel letos KHL v dresu Petrohradu a s průměrem 2,68 g/z a 90 % úspěšností zásahů rozhodně nepřesvědčil. Za takovým týmem, jaký má SKA, se čekají o dost lepší čísla. Vladislav Sukhachyov z Chelmetu Čeljabinsk má lepší statistiky i při pohledu na to, za jaký tým chytal. Chelmet se totiž krčí až na 22.místě VHL. Z tohoto pohledu je průměr 2,27 g/z a 93 % úspěšnost zásahů velmi slušná statistika.

Třetím brankářem do party bude Mikhail Berdin hájící už druhým rokem barvy Sioux Falls Stampede v americké USHL. Právě tento brankář zřejmě bude jedničkou.

Rusko čeká na zlato už 6 let. Během této doby stihli Rusové ukořistit 3× stříbro a 3× bronz. Objektivním pohledem na kádr bude letos úspěchem jakákoliv medaile. Semifinále by Rusko uhrát mělo, na co to dá v bojích o medaile, to uvidíme.

Tip na konečné umístění: 4. místo.

Švédsko

Tre Kronor jsou černým koněm turnaje. Téměř všichni hráči nastupují pravidelně v elitní švédské lize a dohromady dají neuvěřitelný počet 1038 zápasů v SHL. K tomu je třeba určitě doplnit 17 zápasů Timothy Liljegrena v AHL.

Tým Švédska bude mít letos velkou kvalitu a věřím, že ve skupině B bude lepší než Rusko. Švédsko tipuji hodně vysoko. Kvalita i dost zkušeností z jedné z nejlepších lig na starém kontinentu dává dost velkou naději, že Švédsko bude bojovat o medaile. Sám ho vnímám kvalitativně lépe než Kanadu. Letos to Švédům cinkne a věřím, že postoupí do finále.

Tip na konečné umístění: 2. místo.

Švýcarsko

Hlavní cíl Švýcarska je záchrana a k té vede cesta přes porážku Běloruska nebo Česka ve skupině, popřípadě přes vítězství v baráži. Švýcarsko nepatří mezi favority a čtvrtfinálová účast bude brána jako úspěch. Tým nemá žádné výrazné individuality, a tak se dá čekat známý švýcarský styl hokeje.

Hráči dají dohromady celkem 330 startů v nejvyšší švýcarské lize. Pár jich nastupuje v Severní Americe, ale velké věci se i tak čekat od tohoto týmu nedají. Brankáři chytají pouze juniorskou ligu, jeden dokonce švýcarskou regionální ligu. Na více než čtvrtfinále Švýcarsko nemá, dokonce se podle mě bude strachovat, aby do něj postoupilo.

Tip na konečné umístění: Čtvrtfinále.

USA

Domácí prostředí a velmi kvalitní kádr dělá z týmu USA aspiranta na pozici nejvyšší. Devadesát procent týmu hraje NCAA, a to je velká kvalita. Někteří hráči dávají dokonce přednost studiu na vysoké škole a NCAA před AHL a NHL.

Pouze čtyři hráči z týmu nastupují v některé z juniorských soutěží v Kanadě. Tento tým bude dělat hodně reklamu univerzitnímu sportu v USA. Žádné známé tváře to pro mnohé z vás nebudou. To ale neznamená, že jde o hráče nižší kvality. Naopak je tým postavený velmi dobře a nedivil bych se, kdyby někteří hráči cestovali i na hry do Jižní Koreje. USA je v mých očích největší favorit turnaje.

Tip na konečné umístění: 1. místo.

 

Václav Prokůpek

 

Share Button

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*