Francouzský favorit pro Tour de France? Tony Gallopin

Share Button

O celkovém pořadí etapového francouzského závodu Etoile de Bessèges rozhodla závěrečná časovka na 10,7 kilometru. Předcházející čtyři etapy byly zakončeny hromadným spurtem a rozdíly mezi nejlepšími závodníky udělaly bonifikace. Závod se jel tak trochu ve stínu dvou významných etapových závodů – Kolem Valencie ve Španělsku a Herold Sun Tour v Austrálii, skončil i ve stejný den, ale nebyl velkým návratem Španěla Alejandra Valverdeho ve Valencii či Kolumbijce Estebana Chavese v Austrálii. Při etapových závodech Etoile de Bessèges byly francouzští znalci cyklistiky svědky souboje dvou francouzských profesionálních stájí Ag2R La Mondiale a Groupama – FDJ.

Po časovce se do čela závodu dostal devětadvacetiletý Francouz Tony Gallopin, který poprvé zvítězil po přestupu do AG2R La Mondiale a vybojoval pro svůj nový profesionální tým celkové vítězství! Generální manažer týmu Ag2R La Mondiale Vincent Lavenu využil velkorysosti sponzora svého týmu, tedy záložny pro sociálního pojištění a získal Tonyho Gallopina z týmu Lotto-Soudal, místo Domenica Pozzoviva, který z Ag2R odešel do týmy Bahrain – Merida. Gallopin vyhrál časovku o dvacet sekund před Yoannem Paillotem (St Michel – Auber93). Celkově porazil druhého Christopha Laporteho (Cofidis) o 15 sekund a třetího Paillota o 20 sekund.

Francouzský tým Ag2R La Mondiale má pořád stejný cíl, kterým se jeho generální manažer Vincent Lavenu nikterak už několik sezón netají: „Chceme vybudovat silný francouzský tým, který především na Tour de France ukončí více než třicetileté období dlouhého čekání na to, že francouzský cyklista nebo alespoň borec z francouzského týmu dokáže zajet kvalitní výsledek.“ Zajímavé je, že dva klíčoví vrchaři týmu Ag2R La Mondiale Alexis Vouillermouz a Alexandre Geniez jsou zároveň klíčovými domestiky francouzské cyklistické stáje. Původně tým prohlašoval, že příchodem krajana Tonyho Gallopina vzrostly šance celmu především v jednorázových závodech, ale jak ukázal pro Francouze domácí podnik Etoile de Bessèges, šance vzrostly i pro etapové závody, jelikož tým Ag2R La Mondiale minimálně v daném etapovém podniku jednoznačně převýšil výsledky druhého francouzského profesionálního týmu Groupama – FDJ.

Generální manažer celku Ag2R La Mondiale Vincent Lavenu je francouzským tiskem chválen za uvážlivé investice sponzora týmu, kterým je záložna pro sociální pojištění. Kromě Gallopina získal do týmu Ag2R i talentovaného a úřadujícího sedmadvacetiletého švýcarského šampióna Silvana Dilliera, který loni oblékal dres stáje americké BMC. Příchodem tohoto Švýcara vzrostly šance týmu Ag2R v časovkách, především v těch s vyšším převýšením, navíc tým už definitivně získal i francouzského mistra světa v závodě jezdců do 23 let Benoita Cosnefroyho.

Zatímco pro tým Ag2R La Mondiale byl etapový závod úspěchem, druhý francouzský profesionální tým Groupama – FDJ spíše paběrkoval. Generální manažer celku FDJ Marc Madiot dlouho čekal na to, než se mu podařilo ulovit druhého sponzora cyklistické stáje, což se mu po letech snažení povedlo a příchodem pojišťovací společnosti Groupama, změnila – respektive rozšířila stáj doposud sponzorovaná loterijní společností FDJ, svůj název. Navíc stáj si mohla dovolit navýšení rozpočtu ze 14 miliónů euro na dvacet a Groupama – FDJ nakoupila z celku Sunweb nizozemského profíka Ramona Sinkeldama. Slabinou tohoto týmu zůstává, že lídři – Francouz Pinot a jeho krajan Démar či Švýcar Reichenbach neumějí skloubit jednorázové a etapové závody. Tým se potýká i s mimosportovními problémy, naštěstí ale nikoliv s problémy s dopingem. Švýcar Sébastien Reichenbach má momentálně polámanou pánev a loket. Ještě před nástupem do nemocnice ale zveřejnil rasistické narážky Itala Masona z týmu Sky na jeho tehdejšího stájového kolegu Kévina Rezu, který mezi tím zamířil do jiné stáje, konkrétně do Vital-Conceptu. Mimochodem Ital Mascon se mstil, srazil při závodě Sébastiena Reichenbacha z kola, a ten by měl být alespoň trochu fit až koncem února.

Přesto při etapovém závodě Etoile de Bességes částečné úspěchy tým Groupama – FDJ zaznamenal, bodovací soutěž připadla čtyřiadvacetiletému Francouzi Marcu Sarreauovi (FDJ), který navíc vyhrál dvě etapy. Nejlepším vrchařem byl Rémy Di Gregorio (Delko Marseille Provence KTM).

Závod byl neúspěšný pro Bryana Coquarda (Vital – Concept). Největší favorit hromadných dojezdů byl jednou blízko vítězství, ale začal se radovat příliš brzo a Laporte jej předstihl těsně před páskou. Ani spolupráce s týmovými kolegy nebyla ideální a Vital Concept odjíždí s prázdnou.

Zpracoval: Václav Prokůpek

 

Share Button

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*