Nejdražší videohrou historie je Star Wars

Share Button

Kdo nepropadl, nebo alespoň nehrál některou z mnoha počítačových her, jako by nebyl, chtělo by se říci. A je nezbytné dodat, že se rozhodně nejedná o šíření poplašné zprávy, ale o realitu. A protože se vyznavači počítačových her rekrutují ze stále více sofistikovaných vrstev, platí ve snaze obstát v konkurenčním prostředí přímá úměra mezi náročností spotřebitele a nezbytností investic do vývoje konečného produktu. Společnost Quant tak přišla před časem prostřednictvím magazínu Forbes s výčtem videoher, jejichž vývoj spolkl desítky, ba i stovky milionů dolarů.

Na prvním místě se umístila jednoznačně videohra, Star Wars: The Old Republic, investice do vývoje se zastavily na částce 200 milionů dolarů. Následují Destiny (150 mil. UDS), Grand Thelt Auto V (140 mil. USD), Max Payne 3 (120 mil. USD) a Battelfield 4 (110 mil. USD).

I v případě videoher, na jejichž začátku stál před pětačtyřiceti lety zakladatel společnosti Atari Nolan Bushnel, pak platí teorie o nezadržitelném růstu. S vůbec první videohrou Pong (dvě pohybující se destičky pinkající si mezi sebou míček), která doslova spustila videoherní mánii, přišel Nolan Bushnel v roce 1972. Náklady na výrobu hracího automatu tehdy činily 280,- dolarů na jeden stroj, k počátečnímu rozjezdu firmy stačil bankovní úvěr v hodnotě 50 000,- dolarů. Když pak v roce 1982 uvedlo Atari na trh videohru ET, předcházela tomu investice v hodnotě 22 milionů dolarů. Dnes to zní směšně, ale časy se mění.

 

Václav Prokůpek

 

Share Button

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*