Alkohol, ústavní léčba a prohýřený talent

Share Button

Jméno Jan Šimák je asi známé každému fotbalovému fanouškovi, který se již nějaká léta zajímá o dění v české nejvyšší soutěži a o krajánky působící v zahraničních soutěžích. Jan Šimák platil za jeden z největších talentů, který však nedokázal plně rozvinout kvůli hýření, špatné životosprávě a alkoholu. I přesto se však dostal do německé Bundesligy, o čemž se řadě hráčů může jen snít.

Je to škoda, protože dívat se na něj na hřišti, když měl zrovna své „lepší období“, byla opravdu nádhera. Fotbal hrát opravdu uměl, i v Německu zanechal velmi dobrý dojem. Ještě dnes když řeknete jeho jméno před někým, kdo se o fotbal opravdu zajímá, stále uslyšíte „Großes Talent“.

Šimákova kariéra v kostce

Jan Šimák byl svého času považován snad za největší talent v České republice. Rodák z Tábora se poprvé představil v české nejvyšší soutěži v dresu Blšan. Za Blšany odehrál celkem čtyři sezóny, z nichž dvě byly v první lize a dvě ve druhé lize. V roce 2000 z Blšan zamířil do tehdy druholigového Hannoveru, s nímž postoupil do Bundesligy a v roce 2002 odešel do Bayeru Leverkusen. Ovšem v Leverkusenu se Šimák nepropracoval do základní sestavy a měl neshody s trenérem i spoluhráči. Kvůli tomu odešel zpět na hostování do Hannoveru. Po šesti kolech však Šimák odjel do Čech a do Německa se nevrátil. V Leverkusenu ukončil smlouvu, načež si dal od fotbalu pauzu Po roce nicnedělání se rozhodl využít nabídku z české nejvyšší soutěže, kde si ho vyhlédla pražská Sparta, s níž získal dva tituly mistra ligy. Po nedobrovolném odchodu ze Sparty působil v druholigové Jeně, Stuttgartu, Mohuči a znovu v Jeně. V roce 2012 se rozhodl vrátit do vlasti a působil v barvách druholigového Táborska, v němž hrál až do léta 2014. Po ročníku ve třetiligových Bohemians se Šimák vydal do druholigových Českých Budějovic, kde stále působí. Za zmínku stojí i fakt, že Šimák na jeden poločas nakoukl do české reprezentace v rámci přípravného utkání proti Slovensku, které se odehrálo v srpnu 2002.

Obrovské problémy s alkoholem, absolvoval i ústavní léčbu

Po nepovedených působení v Německu skončil na krátký čas v péči lékařů kvůli závislosti na alkoholu. Ostatně s alkoholem se Šimák potýkal od počátku fotbalové kariéry. Do Blšan se dostal v osmnácti letech a začal trochu více zlobit, takže musel přebývat u trenéra Miroslava Beránka, jenž v tu dobu Blšany vedl. Šimák to komentoval slovy „to byla v jednu dobu spíše velká party než profesionální přístup k práci.“ Během působení v pražské Spartě absolvoval Šimák protialkoholní léčbu, což sám okomentoval slovy: „Začal jsem mít, měl jsem hodně problémů. Došel jsem za trenérem, s nímž jsme se dohodli, že pokud se můj alkoholový exces ještě jednou stane, tak půjdu do léčebny. Situace se opakovala, nastoupil jsem ústavní léčbu a po třech měsících jsem se vrátil do Sparty.“ Kromě problémů s alkoholem se Šimákova kariéra vyznačovala tvrdohlavostí, s čímž častokrát narazil. Ostatně i jeho angažmá ve Spartě skončilo kvůli neshodám s trenérem Michalem Bílkem, který ho pro nespolehlivost vyřadil do záložního týmu. Jan Šimák se přibližuje ke konci své kariéry, jež však mohla mít mnohem lepší zvuk, jen kdyby se talentovaný fotbalista naplno věnoval svému řemeslu.

 

                                                                                     Václav Prokůpek

 

Share Button

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*