Osmatřicetiletý venezuelský cyklista chce jet znovu na Grand Tour

Share Button

José Rujano, třetí muž z Gira 2005, který v dresu venezuelské reprezentace startuje na právě probíhajícím San Juanu, by se rád vrátil znovu na Grand Tour, přestože mu bude příští měsíc už 38 let.

Zda jde o nesplnitelný sen, nebo o reálnou možnost, zjistíme už za pár dnů, kdy 5. etapa argentinského závodu končí na Alto Colorado v nadmořské výšce 2624 metrů a je určena především pro vrchaře specialisty, jímž Rujano vždy byl (162 cm, 48 kg).

A pokud by snad uspěl a upozornil na sebe i příští měsíc při Tour Colombia 2.1, tak tahle možnost nabere konkrétnější obrysy: „Chtěl bych se pokusit znovu jet evropské závody v týmu World Tour. Chci dokázat, že na to stále mám nohy. Pokusím se ukázat v následujících dvou důležitých závodech a pak uvidím, jestli by nějaký tým se mnou chtěl podepsat smlouvu s cílem dostat se na některou ze tří Grand Tours.“

Naposledy závodil v Evropě v roce 2013 na Romandii v dresu nizozemského World Tour týmu Vacansoleil, kde mu byl kolegou z dnes stále aktivních cyklistů např. Wout Poels (Bahrain). Pak však v polovině tohoto roku z týmu i Evropy zmizel, mj. proto, že se o něj otřelo podezření z dopingu.

Od té doby závodil výhradně v jižní Americe a ještě v roce 2015 dokázal vyhrát Vueltu al Tachiru (2.2). Postupně však závodů ubývalo a v roce 2018 už nezávodil vůbec.

Jenže pak přišla nová motivace v podobě jeho dcery Viktorie a především syna Jeisona, který se potatil a ve svých 18 letech je nadějným mladým cyklistou, který na letošní kolumbijské Vuelta al Tachira skončil celkově 18. a mezi mladíky 6.

José Rujano se v loňském roce vrátil k závodění, shodil přebytečná kila a mj. Kolem Venezuely 2019 dokázal dojet 5.: „Jsem šťastný, mám spoustu síly, cítím se mladý a mám velkou touhu být opět profesionálem. Chtěl bych se vrátit na Giro a Tour. Podívejte se na Valverdeho nebo Óscara Sevillu, kteří jsou starší než já. Na jejich příkladu cítím, že i já mohu další čtyři nebo pět let jezdit na nejvyšší úrovni. Jsem do cyklistiky zamilovanější, než když jsem byl mladý!“  Na vrcholu kariéry se mu v jeho rodné zemi dostávalo mimořádné pozornosti včetně nejvyšších politických kruhů.

Dokonce mu byla přislíbena vládní podpora k vytvoření vlastního profesionálního týmu. Jenže sliby chyby. Politická a sociální situace v zemi je poslední desetiletí velmi špatná. Za posledních 5 let opustilo Venezuelu na 3 miliony lidí. Chudoba na každém kroku.

Rujano si vybudoval svou pověst výborného cyklisty především ve dvou ročnících Gira: v roce 2005 skončil celkově 3. a v roce 2011 byl jediným mužem, který dokázal udržet krok s Albertem Contadorem v horách, vyhrál na Grossglockneru a celkově se umístil na 6. místě.

Bylo to v letech, kdy závodil za předchůdce dnešního Androni a vedl ho tedy Gianni Savio, člověk, který ho objevil a přivedl do Evropy. Jenže vztahy mezi nimi nebyly idylické a Rujano opojen slávou se mu neodvděčil úplně nejlépe. Byl to ale Savio, koho Rujano před čtyřmi měsíci jako prvního kontaktoval, zda by pro něj neměl v týmu místo.Třetí návrat marnotratného syna k Gianni Saviovi se ale konat nebude.

Ten totiž Rujanovi vysvětlil, že tým staví na mladých jezdcích, kteří pak odcházejí do týmu nejvyšší divize, takže místo pro 37 letého „veterána“ určitě nemá: „Ale José mluvil dobře a uznával chyby, které udělal v minulost. Byl to mladý muž, který se setkal s úspěchem, ale nevěděl, jak to zvládnout. Tehdy jsem se mu pokusil dávat rady, ale neposlouchal mě. Nyní říká, že jsem měl pravdu. Byl trochu ohromen svým vlastním statusem velké osobnosti, zejména v jeho domovině. Ve Venezuele byl všude zván, obdiv dívek, přízeň vlivných. Nezvládl to a jako úspěšný cyklista skončil.“

Ať už dopadne José Rujano v Argentině (pozn.: v prvních dvou rovinatých etapách neměl problém a je průběžně 38. jako nejlepší z venezuelské reprezentace) a poté v Kolumbii jakkoli, pravděpodobnost, že získá angažmá v některém evropském WorldTour nebo ProTour týmu, a vznikne mu tak šance na absolvování Grand Tour, je hodně nízká. To už je pravděpodobnější, že se to podaří jeho synovi. „Je velmi mladý, ale je to chlapec, o kterém se hodně mluví, a já na něj dohlížím,“ řekl Gianni Savio o vyhlídkách, že se jméno Rujano opět objeví na některé Grand Tours.

                                                               Václav Prokůpek

Share Button

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*