Talent Martin Réway dostane další šanci v HC Košice

Share Button

Dvě nové posily oznámil extraligový slovenský hokejový klub HC Košice. Do brankoviště povolal českého brankáře Jakuba Sedláčka, který v uplynulé sezoně chytal v HC Sparta Praha. Duhou posilou se stane Martin Réway, velký talent slovenského hokeje, který se pokouší nadále restartovat kariéru po zdravotních a psychických problémech.

„Do Košic se moc těším, pauza bez hokeje byla dlouhá. Těším se na nové spoluhráče. Myslím, že to tu vypadá na perspektivní tým. Košice jsou stále slovenským velkoklubem se skvělými fanoušky. Už se nemůžu dočkat, až ten kolotoč začne,“ citují Sedláčka webové stránky extraligového klubu.

Český gólman se má stát jedničkou v Košicích. Svoji pozici si bude chtít vydobýt také Réway, který zkusí štěstí už v sedmém klubu od doby, kdy vynechal sezonu 2016/2017 kvůli zdravotním potížím. V roce 2015 mu lékaři zjistili problémy se srdcem.

„Sám nás kontaktoval a projevil zájem hrát a pomoct Košicím. Rozhodli jsme se mu dát šanci. Stále věříme, že když bude Martin zdravý, může nám výrazně pomoct. Jeho individuální schopnosti jsou stále na vynikající úrovni,“ věří v úspěšný restart sportovní ředitel klubu Jan Šťastný.

Réway měl před lety našlápnuto stát se velkou hvězdou. Pětadvacetiletý hokejový útočník draftovaný roku 2013 klubem NHL Montreal Canadiens svůj obrovský talent nikdy úplně nenaplnil. Od sezony 2014/2015 postupně hrál ve Spartě, Fribourgu ve Švýcarsku, zahrál si i za tým Laval Rocket v AHL. Po vynucené roční zdravotní pauze následoval Slovan Bratislava v KHL, následně pak Dolný Kubín ve třetí nejvyšší slovenské soutěži (2. Slovenské hokejové lize). Pak hrál za Tingsryds ve Švédsku, v minulé sezoně ho povolal Jaromír Jágr za Kladno, zkusil štěstí za Kamzíky v Popradu, ale po pár trénincích i zápasech ve slovenské extralize usoudil sám, že to výkonnostně nepůjde, přestože Poprad postoupil až do semifinále slovenské extraligy a byl „černým koněm“ slovenské extraligy, kterou ale covidová opatření neumožnila dohrát.

„Jsem velmi šťastný, že jsem se stal součástí tohoto mladého ambiciózního týmu, který Košice skládají. Situace není v klubu ideální, ale to neznamená, že nemůžeme hodně lidí a týmů překvapit. Důležité je, jak si sedneme jako kolektiv, potom je možné všechno. Budeme nastupovat s pokorou, ale také s respektem,“ slíbil Réway.

HC Košice skutečně skládají úplně nový tým a i proto Réway dostal šanci. Martin Réway, rodák z Prahy, jehož oba rodiče jsou Slováci, byl klíčovou postavou slovenského juniorského týmu, která na mistrovství světa 2015 porazil český národní tým a získal bronzové medaile. I Košice byly dlouhou dobu jednoznačným favoritem slovenské extraligy, které potom co HC Slovan Bratislava startoval v KHL, jednoznačně dominovali a usilovali o to hrát českou nejvyšší soutěž. Jenže po odstoupení klíčového ocelářského sponzora, se už košickému klubu tolik nedařilo a po koronavirové krizi řešil, zda vůbec bude moc dále pokračovat. Nicméně finance i za pomoci Slovenského hokejového svazu (SZLH) sehnal a nyní shání i hráče, kteří by mohli příjemně překvapit. Povede se to Martinu Réwayovi. Nebo bude muset zase na antidepresivech zamířit do Dolného Kubína. Všichni sportovní příznivci mu jistě přejí úspěch.

Václav Prokůpek

Share Button

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*