Preview: Švýcarská National League

Share Button

Start nejvyšší švýcarské hokejové soutěže už je konečně v dohlednu. Začít by se mělo na začátku října, ale na oficiální kalendář se stále ještě čeká. Vzhledem k tomu, že druhá liga už se dočkala, je pouze otázkou času, než bude zveřejněn i ten pro ligu první, tedy National League. Pojďme se společně podívat na to, co se všechno změnilo, a kdo by asi mohl být největším favoritem. Mé znalosti NLA vyplývají z několikaletého sledování, nicméně bližší znalosti a znalost kultury a jazyka (jako v případě Serie A) nemám, a proto se nemohu pouštět do detailnějších úvah. Nicméně jsem přesvědčen, že po těch pár letech něco nabídnout mohu. Ke sledování NLA mě přivedl Bern. V těch letech se mu dařilo a já jsem si nakonec před sezónou 2018/19 řekl, že bych na něj mohl vsadit, že vyhraje základní část. Protože v Play off to tehdy bylo v NLA samé překvapení. A Bern skutečně vyhrál. Soupeřil celou sezónu s Zugem, ale rozhodl kvalitní brankář.

Když pak Leonardo Genoni před sezónou 2019/20 zamířil právě do Zugu, kam ho následoval i nejlepší střelec soutěže Grégory Hoffmann z Lugana a český útočník Jan Kovář, zdálo se, že Zugu nikdo nebude konkurovat. Před minulou sezónou jsem tedy zvolil zajímavou sázku na to, že základní část vyhraje Zug.

Ofenziva na začátku ligy šlapala, ale Genonimu se nedařilo. Výsledkem byla někdy na konci října dvouciferná ztráta na Curych, který po letech tápání zase vyletěl vzhůru. Zásluhu na tom měl švédský trenér Rikard Grönborg a hlavně mladý talent Pius Suter. Zug si ale v průběhu sezóny s náskokem poradil a v únoru dokonce vedl už o několik bodů. V posledních dvou kolech ale přišel naprosto nevídaný zkrat (a zejména předposlední utkání doma s Langnau, po jehož zvládnutí se mohlo slavit). Český útočník Kovář pak prohlásil, že to hráči bez diváků brali spíše jako přátelák. No, co se dalo dělat.

Curych ovšem o Sutera přijde, protože odchází do NHL. Do ligy se naopak vrací reprezentant Sven Andrighetto (z ruského Omsku) a hlavně zde zůstal věhlasný trenér. Jinak ovšem Curych opustili oba zahraniční brankáři a vítěz loňské základní části tak bude spoléhat na domácí dvojici Flueler – Waeber, což může být slabina. Na začátku sezóny pak z Columbusu vypomůže obránce Tim Berni. Nerad bych se zase v posouzení tohoto týmu mýlil, ale tentokrát mi to jako hlavní favorit opět nepřijde.

Vloni celkem překvapil i Davos, který nakonec skončil třetí. Sezónu předtím přitom bojoval o záchranu, ale táhla ho především dvojice Tedenby a Lindgren. Nicméně právě prvně jmenovaný klub opustil a adekvátní náhrada nepřišla. Spekuluje se, že by se zde v úvodu sezóny mohl rozehrávat Joe Thorton, který zde už v minulosti během výluky NHL působil. Nicméně Davos může spíše opět plnit roli takového celku, který v první polovině sezóny pozlobí, ale pak ustoupí z předních pozic (viz. Biel vloni). Když už jsme u Bielu, tak ten zatím příliš neposílil, a navíc kariéru ukončil brankář Hiller.

Rozhodně nesmíme zapomenout ani Bern, nicméně zde to bude spíše z úcty a respektu, než z nějaké reálné šance. Bern po loňské sezóně, kdy nepostoupil do (případného) play off, prochází generační obměnou a po deseti letech hraní na špici asi přijde výsledkově zajímavá sezóna. Ostatně, dosavadní výkony v přípravě to potvrzují. Z Bernu odešlo prakticky vše, co má ruce a nohy: Arcobello, Ebbett, Mursak, Grassi, Krueger, Bieber, Caminada, Kampf. Zkrátka hlavní tahouni. A to ještě možná Tristan Scherwey, velký bojovník a muž na černou práci, zamíří do NHL. Bern přivedl ze zajímavých jmen Teda Brithéna ze Švédska, Christian Thomase z Čeljabinsku a mladého Kyena Sopu, který hrával v nižších soutěžích v zámoří. Jak se prosadí v seniorském hokeji je zatím s otazníkem. Rozhodně však na tuto přestavbu při sázkách na NLA myslete.

Pozor by se mělo dávat i na Servette Ženeva. Ta vloni v závěru sezóny nenápadně stoupala tabulkou, až nakonec skončila s 89 body na čtvrtém místě (stejně jako třetí Davos a jen o dva méně než vítězný Curych). Ženeva přitom velmi zajímavě posílila, když do kádru přišel Linus Omark z Ufy. Druhý nejproduktivnější hráč týmu Wingels sice ukončil kariéru, ale ten nejlepší (Winnik) pokračuje, a to samé platí i o bývalém hráči Washingtonu Eriku Fehrovi. Spekuluje se i o příchodu Ryana Lasche z Frolundy. Opět produktivní hráč. Skutečně zajímavé bude sledovat, jak se prosadí Omark, protože to klidně může být nejlepší hráč celé ligy a tím pádem by Ženeva byla favoritem. Zejména s ohledem na její plíživý nástup z konce loňského ročníku.

Osobně mi velmi zajímavé přijde i Lugano. To bylo vloni před sezónou čtvrtým největší favoritem, ale nakonec skončilo až osmé. Jeho nepříjemný a rychlý styl hokeje však mnoha favoritům (včetně Zugu) neseděl. Nebezpeční byli zejména Alessio Bertaggia, Reto Suri či Luca Fazzini. Tým ovšem výborně posílil. Na pozici centra přišel například Raphael Herburger z rakouského Salcburku, na výpomoc z NHL Philipp Kurashev (dočasně), nástálo pak obránce Nodari a rovněž útočník ze zámoří Carr. Hlavní bombou je pak příchod Marka Arcobella, dlouholetého tahouna Bernu a i vloni (v tragické sezóně Medvědů) druhého nejproduktivnějšího hráče ligy. Pokud se na někoho můžete spolehnout, je to právě Arcobello. Jeho kombinace v prvním útoku Lugana spolu s Bertaggiou mohou být opravdu nebezpečné. V další formaci si na sebe pak zvyká Herburger se známým Retem Surim, což bude další zbraň. Netvrdím, že Lugano určitě vyhraje, ale šanci rozhodně má a klidně by na něho mohl být vypsán zajímavý kurz. Sázkové kanceláře určitě upřednostní známé kluby jako je Bern, Curych či Zug.

A právě Zugem bych tento výčet ukončil. Zug je asi rozumově největší favorit. Udržel totiž kádr víceméně pohromadě, a právě sehranost těchto vynikajících hráčů (Hoffmann, Kovář, Klingberg, Martschini, Senteler, Thorell) v kombinaci se stále nejspolehlivějším brankářem Genonim, může být klíčová. Klub opustil prakticky jen útočník Lindberg, který ovšem do týmu úplně nezapadl (byť důležité body získal) a často nehrál kvůli zranění.

Nejlepší výchozí pozici má tedy podle mě Zug a kurzovým favoritem bude i Curych, který ovšem bez Sutera nemusí být tím, na co jsme byli zvyklí. Z hlediska zajímavých kurzů (stále věřím, že před začátkem sezóny budou vypsány), bych pak věřil Luganu či Servette. Rozhodně je tedy z čeho vybírat.

Václav Prokůpek

 

Share Button

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*